Staff Directory

Administrative
Bruce Nieminski Principal
Tom Aguirre Associate Principal
Brianne Oliver Assistant Principal
 
Office Staff
Kim Tufts Administrative Assistant
Patrice Lagesse Administrative Assistant
Laurie Jones Administrative Assistant
 
5th Grade Teachers
Sheila Clark 5th Grade
Sherry Doyle 5th Grade
Beth Apostolas 5th Grade
Lora Ippolito 5th Grade
Tiffany Rowan 5th Grade
Angela Vuollet 5th Grade
Ashley McCann 5th Grade
Sarah Cvack Co-Teacher
Jessica Dempsey Co-Teacher / Resource
 
6th Grade Teachers
Beth Dziadon English
Matt Maple English
Kristin Killeen Math
Sharon DeGeorge Math
Sharon Koenig Science
Tyler Coleman Social Studies
Gina Anaclerio Co-Teacher
Doug Janota English, Social Studies, Communications
 
7th Grade Teachers
Amanda Holl English
Hailey Pickrum English
Christine Olsen Math
Lisa Fluga Math
Laura Smokoska Science
Jessica Toran Social Studies
Tina Scheffer Co-Teacher
Cristie Lengel Co-Teacher
 
8th Grade Teachers
Mary Ryan English
Ben Vaughn English
Sandie Bulmann Math
Melinda Wallace Math
Corinne Vos Science
Anthony Carter Social Studies
Cristi Lengel Co-Teacher
 
Multi-Grade Teachers
Frosini Smith English
Heather Shelton Math
Sara Kamp Science / Social Studies
 
Special Education
Mary Hires Intervention Specialist
Marilyn Marvin Intervention Specialist
Shannon O'Keeffe Cross Categorical
Kelsey Cavanaugh Cross Categorical
Kristina Ricker Cross Categorical
Jozel Shwatal Cross Categorical
 
Fine Arts, Government, Technology, Music, ELL
Elva Escobedo ELL
Megan Whalen Art
Brooke Cahill S.T.E.M.
Rich Norcutt Technology
Adam Schoff Alternitive Program
Edward Fitzgerald Band
Larkin Kinsella Choir
Heather Olsen Choir, Music
 
Physical Education
Brian Nolan PE-Health
Kia Giddings PE-Health
Gus Wallek PE-Health
Kris Wool PE-Health
 
Special Services
Shannon Connolly Nurse
Cindy Aleo Social Worker
Lisa Gatewood Social Worker
Heather Mann-McGoldrick Special Education Coordinator
Patrick Walter ISS
Daniel Pisterzi Speech
Jana King Speech Pathologist
Beth Bender Occupational Therapist Assistant
Tim Breshock Physical Therapist
Amy Starzyk Technology Support Aide
Classroom Professionals Don Elmore, Maria Pena,
Michael Wallace, Joe Hartung,
Christen Maxwell,Juana Urbina,
Latoya Sams,Selenelizeth Coronel-Medina,
Dawn DeFrank
 
Custodial Staff
Anthony Kudra Custodian
Jim Jackson Custodian
 
Food Service
Rachael Diehl Director of Food Service
Shelly Grabin Food Service Clerk
 
Athletics
Rian Hersey Athletic Director

Calendar

  • Columbia Central

    Board of Education Meeting

    6:00 p.m. Board of Education Meeting

    Steger School District 194
  • Early Dismissal

    1:30 Early Dismissal

    Steger School District 194
  • Early Dismissal

    1:30 Early Dismissal

    Steger School District 194
  • School Improvement Day

    Students Dismiss at 11 a.m.

    Steger School District 194
  • Early Dismissal

    1:30 Early Dismissal

    Steger School District 194
View Monthly Calendar